85 | Sen jako brána do vnitřního světa

Podle Sigmunda Freuda jsou sny sbírky obrazů našeho denního života. Vše, co nedostalo během dne prostor v našem životě a je to spojeno s něčím hlubším v nás – emoce, prožívání, strachy, nebo i naopak náš potenciál, přání a touhy – to vše se může objevovat ve snech. Je to díky tomu, že během snění vypínáme kontrolu nad naší myslí. Tělo a mysl jsou uvolněné a mohou tak probíhat všechny procesy, které tělo, mysl i duše potřebují. Ve snech tedy potkáváme nejvíce ty své části, které jsou úplně nebo částečně nevědomé. Nejsme s nimi vědomě v kontaktu a tak se k nám chtějí samy připojit a pomoci nám tím vlastně k nasměrování, kam máme zaměřit svou pozornost. Ukazují se nám jako "haló, tady jsem, všímej si mě" a je jen na nás, jak s nimi pak v reálném životě naložíme.


Je na tobě, zda začneš ve snech hledat symboly, zprávy a po jejich objevení s nimi začneš pracovat i v reálném životě, nebo zda se rozhodneš, že symbolika snů není tvá cesta k seberozvoji. Vždy je důležité jakoukoli metodu nebo techniku zkusit s dobrým vědomím a záměrem, že funguje. Proto si nyní pravdivě odpověz nejprve na otázky:Jsem otevřen/a zkoumat své sny?

Věřím, že ve snech mohu objevit to,

co je pro mě přínosné?Vydáš-li se na cestu seberozvoje k vyšší celistvosti, mohou být právě sny tvým dobrým průvodcem. Podívej se na video o tom, jak funguje mozek při snění. Je to dobré poznání.


Zajímá-li tě snění více a potřebuješ-li ho nejdříve více pochopit, doporučuji zdroje od Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga. Tito dva psychologové se sny a symboly hluboce zabývali a jejich díla k tomuto tématu jsou velmi inspirující. Skvělá bakalářská práce na toto téma od Daniely Tisařové je ke stažení zdarma ZDE.Dalším krokem pro práci se sny je začít snům věnovat více pozornosti. Začni si vést snový deník. Mně osobně se stává, že se mi sny zdají často kolem 2. – 3. hodiny v noci. Probudím se a hned si sen zapíši, protože do rána si ho již nejsem moc schopná zapamatovat. Nejvíce se mi osvědčilo si sen hned v noci nahrát na diktafon (který má již v sobě každý chytrý mobil) nebo si ho hned do mobilu zapsat (poznámky). Trvá mi to 1– 2 minuty, což je doba, kdy jsem stále ještě ve spánkové hladině a mohu pak po zaznamenání snu i dál klidně usnout. Jde opravdu jen o zapsání snu, žádné jeho analyzování nebo luštění symbolů.


Sny si zapisuji a sleduji již asi 3 roky. V kurzu Spoj se se svým vnitřním světem najdeš deník, který se mi osvědčil.


Jak si zaznamenáváš svoje sny ty?

V které době nejčastěji sníš?


Dobré snění přeje Soňa

9 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR