76 | Jak překonat pochybnosti, které narušují důvěru

V dnešním pracovním listě najdeš cvičení, které podporuje překonání pochybností narušujících důvěru.

Pochybnost žije z myšlenkových procesů zvažujících Pro a Proti. Živíme-li svou mysl pochybnostmi, hůře se nám dosahují naše cíle. Stojí nás to hodně energie. Některé pochybnosti jsou silné a vnímáme je hned. Některé jsou však plíživé a tiché a je náročné je rozpoznat. Vyžadují vyšší dávku tvé pozornosti, aby sis jich vůbec všiml/a.


Pochybnost miluje srovnávání, je to jako její potrava. Jsem dost hezká? Jsem dost dobrý? Sousedka získala lepší práci než já! Kamarádka vždy vypadá v červených šatech lépe než já!

Hluboko v sobě totiž neseme představu o tom, co/kdo bychom rádi chtěli být a jen těžko nám jdou tyto dvě části do sebe spojit.

Marie Mannschatz v knize Buddha - Cesta ke štěstí rozděluje pochybnosti ve vztazích na malé a velké.

Malá pochybnost

= těkání myšlenek sem a tam, pochybnosti o všedních událostech života. "Koupila jsem dnes vše na večeři?"

Velká pochybnost

= jsou otázky týkající se víry a života, základních životních hodnot. Tuto pochybnost Marie nazývá existencionální pochybností. "Mohu dál setrvávat ve vztahu s kamarádkou, která mě před ostatními občas shazuje?"

Chceš-li zmírnit přemýšlení plné pochybností, vyžaduje to pracovat na důvěře a sebedůvěře. Umět přijímat nedokonalosti. Nalézat smíření s tím, že věci jsou tak, jak mají být.


1. krok pro zmírnění pochybností a posílení důvěry >> uvědomit si, že mám pochybnost


2. krok pro zmírnění pochybností a posílení důvěry >> rozhodnout se:


Zůstat, akceptovat, přijmout.

Změnit to.

Odejít, opustit to.3. krok pro zmírnění pochybností a posílení důvěry >> hledět dopředu, nevyčítat si své rozhodnutí
Při koučinku s klienty vidím, že nejnáročnější je pro ně krok č. 2. Je to bod s velmi silným emocionálním nábojem. Rozhodnutí, kterým směrem se vydat, vyžaduje silné spojení se svým zdrojem, sílou. Vírou v sebe, že pro sebe dělám to nejlepší rozhodnutí, které má dobrý úmysl i pro ostatní. Pokud se již klient rozhodne (a je jedno, jak dlouho to trvá), zvýší to jeho sebedůvěru velkou měrou. Proto vnímám, že sebedůvěra, umění se rozhodnout a schopnost žít bez pochybností spolu velmi souvisí. Učením se jednoho, podporujeme růst druhého.


Každému z nás pro to, jakým směrem se vydat a rozhodnout, fungují jiné techniky. Někdo se silně napojí na svůj zdroj, intuici a dělá rozhodnutí ze svého středu duše. Někdo jiný z nás zase potřebuje svá rozhodnutí podpořit i myslí. A jsou mezi námi i ti, kterým pomáhá při rozhodování vlastní tělo. Všechny cesty jsou správné. Hledej, prosím, tu, která je pro tebe ta nejlepší.V dnešním pracovním listě najdeš cvičení, které podporuje překonání pochybností, které narušují důvěru.


Hezký 6. den v týdnu přeje Soňa

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR