71 | Tři úrovně důvěry

Důvěra je často skloňované slovo v partnerství, přátelství i firemním prostředí. Osobně si myslím, že s důvěrou je to podobné jako se zdravím. Pokud je jí dostatek, ani si jí nevšimneme. Je tak samozřejmou součástí, že nestojí za řeč v běžném dni. Vše nějak tak plyne samo a nevnímáme, že je třeba její přítomnost ocenit slovy "Opravdu ti důvěřuji. Cením si, že mi důvěřuješ,...." Jakmile však dojde k nalomení důvěry, nebo dokonce ztrátě, začneš si najednou uvědomovat její velkou sílu. Jakoby na důvěře bylo vše založeno a jen díky ní vztahy kolem tebe fungovaly.


V mém životě jsem potkala dva typy lidí. Jedni mají tendenci vždy do vztahů vstupovat s plnou důvěrou a až díky situacím, které ve vztahu přicházejí a důvěru nabourávají, o ní mohou postupně přicházet. Jakoby vstupovali do vztahů spíše s růžovými brýlemi, pozitivním životním nábojem a vírou v to dobré. Přichází s plným účtem důvěry a až postupně z tohoto účtu ztrácí. Další typ lidí jsou opačného smýšlení. Do vztahů vstupují daleko obezřetněji s nižším účtem důvěry v druhého. Až postupem času začínají více druhému důvěřovat. Jakoby si partner musel jejich důvěru získat.


Zastávám názor, že je dobré vstupovat do vztahů spíše s plným účtem důvěry, ale zároveň mít i své pevné hranice a ty autenticky druhému sdělovat. Jen díky znalosti sebe a svých hranic si můžeme včasně uvědomit, kdy nějaká situace nebo chování partnera se této hranice dotýká a může tak dojít i k jejímu nalomení. Pomocí důvěry si tedy vytváříme ohraničený vztahový prostor. Čím více důvěřujeme sami sobě, tím více věříme i druhým a tím více je náš vztahový prostor otevřený.


Pokud je ve vztahovém poli důvěra, uvolňuje se ti v těle hormon oxytocin, díky němuž se zlepšuje sociální paměť, vztah se upevňuje, dochází k lepší sociální interakci a na pracovišti k lepší spolupráci. Díky oxytocinu u nás klesají pocity strachu a úzkosti, snižuje se hladina stresu. Ve studii se ukázalo, že lidé, kteří jsou si velice blízcí a důvěřují si, mají v krvi více oxytocinu oproti vztahům, kde důvěra nebyla plně přítomna.


Asi se shodneme na tom, že důvěra je pro život, a hlavně vztahy, velmi důležitá a stojí za to se tomuto tématu věnovat. V dnešním pracovním listě se podíváme na důvěru ze 3 různých úrovních:
1) sebedůvěra - z které důvěra pramení

2) důvěra v to, co je mimo mě (lidé, věci, situace, organizace) - vede k vytváření předpokladů o tom, jak

svět funguje a zda je to bezpečné místo

3) důvěra v život a svět


Jaká je tvoje hladina důvěry v těchto 3 úrovních?


Pro Tebe

Soňa

6 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR