62 | Emoční koupel - proč emoce hýbou tělem a myslí

Již v době starověkého Řecka a Říma poukazoval slavný lékař Galenos na vztah mezi emocemi a mozkem. Tenkrát mu lidé nevěřili a zastávali Aristotelův názor, že sídlem emocí je srdce. Dnes již víme, že mozek se opravdu významným způsobem podílí na vzniku a formování emocí a spousta odborníku jej považuje i za jejich „sídlo“. ​
Pojďme si dnes osvětlit, jak funguje tvoje tělo a mysl, když je zaplaveno emocemi.


Tvůj mozek je evolučně stále nastaven na vyhledávání příjemných impulzů (odměn) nebo vyhýbání se trestu (toho, co bolí nebo je nebezpečné). Již víš, že díky emocím se spustí v těle ohňostroj hormonů, který uvádí tělo do pohybu. Jakmile se ocitneš v situaci, kterou tvůj mozek vyhodnotí jako nepříjemnou nebo nebezpečnou, začnou se v těle vyplavovat kortizol a adrenalin, což jsou stresové hormony, které budí tělo buď k boji, nebo útěku. Pokud zažiješ něco pro tebe příjemného, tělo začne vyplavovat dopamin, oxytocin, seratonin - hormony, které navozují pocit štěstí a pohody a motivují tě danou situaci znovu opakovat. Tělo je tedy díky emocím neustále zaplaveno energií. Proto jsou emoce dnes tak důležitým tématem pro vlastní seberozvoj a spokojený život.


To, jak je tvoje tělo zaplaveno emocemi si můžeš prohlédnout na obrázku. Přikládám pro tebe i video (v angličtině), které dobře vysvětluje, jak hormony zaplavují tvoje tělo.Velmi dobrý a inspirativní rozhovor k tématu emoce - tělo a mysl - je v přiloženém videu. Opravdu doporučuji si ho poslechnout. Věřím, že ti osvětlí, jak jsou emoce, tělo a mozek spolu propojené a jak změna jedné části má vliv na změnu jiné.


V pracovním listě dnes prozkoumej reakce svého těla při prožívání 6 základních emocí. Pomůže ti to k zlepšení všímavosti k tvému tělu. Díky tomu budeš moct například v situaci, kdy tě zaplaví emoce, zaměřit svou pozornost (mysl) na své tělo, tam, kde se emoce v těle nejvíce projevuje. A vědomě toto místo v těle zklidnit. Chce to trošku trpělivosti. Věřím, že to pro tebe bude zajímavé :-)!


Pěkný den

Soňa

6 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR