61 | Péče o řeku emocí - dej své řece, co potřebuje

Nyní máš za sebou výzvu propojení těla s řekou emocí. Když se svými klienty pracuji na jejich řece emocí, často se v průběhu ztvárnění řeky vyjeví impulzy, nápady nebo potřeby, co by bylo dobré pro řeku emocí udělat. Samo tělo nebo vnitřní hlas ti poradí, co by tvoje řeka potřebovala.Například jsem měla možnost provázet jednu moji klientku při hledání cest ke spokojenějšímu a vyrovnanějšímu životu. Často ji zaplavovaly emoce hněvu a smutku, které protékaly celým jejím tělem. Žila takto 2 roky a tělo jí začalo dávat zpětnou vazbu formou ledvinových záchvatů a zánětů močového měchýře. Klientka se rozhodla hledat alternativní cesty pro řešení své situace. Vedle klasického koučování jsme tedy zkusily i tuto aktivitu s řekou, kterou tě provázím 9. týden.


Když klientka ztvárnila na papír řeku, jasně řece dominoval velký kámen. Doslova k sobě poutal pozornost. Byl tak dominantní, obrovský, špičatý s ostrými hranami. Byl to obrovský kámen a kolem něj byly nánosy větví a nepořádku, které řeku znečišťovaly.


Při pohybu těla ztvárňující pohyb řeky emocí měla klientka tendenci odvalit dlaněmi velký kámen, který se v řece nacházel. Její tělo se chtělo v meditačním pohybu/tanci doslova vypořádat s tím kamenem. Celé její tělo se napínalo k výkonu. Představovala si ve své mysli, jak odvaluje kámen ke břehu. Vydávala při tom úlevné zvuky ústy. To vše si dovolila v meditaci pohybu prožít a udělat. Jako průvodce jsem měla radost, jak se jí daří pečovat o svou řeku.


V následné reflexi si klientka uvědomila, že ten balvan symbolizoval v jejím reálném životě muže, se kterým žila, ale necítila již s ním vztah naplněný láskou. Muž jí neustále vyčítal, co se mu na ní nelíbí a co by měla změnit, nepřijímal ji. Klientka mi slovně popisovala, že pokaždé, když se tak dělo a on jí něco vyčítal, bylo to pro ní, jakoby její klidná řeka emocí (prožívání a cítění) narazila na obrovský kámen, kolem kterého bylo smetí a nečistoty. První reakcí klientky v této situaci byl hněv a rozčílení, proč se mi to zase děje! Jako náraz vody na kámen, voda se tříští a pění. Následně její hněv přešel v hluboký smutek - jako smetí a větve kolem kamenu znemožňující plynulý pohyb vody a znečištění vody.


Po kreslení řeky si klientka si vědomě sama uvědomila, že buď může situaci přijmout a vnímat svou řeku jako celek. Že řeka není jen o tomto kamenu, ale i o jiných místech. A nebo kámen z řeky odstranit. V meditačním tanci jí tělo vedlo samo do pohybu k odstranění kamene. Šlo to velmi těžce, ale podařilo se jí to. V reálném životě pak tuto symboliku začala žít tak, že s mužem otevřeně řešila, co jí způsobuje emoční bolest, která jí zaplavuje natolik, že je pro ní těžké vytvářet prostor pro lásku. S klientkou jsem se potkala asi po 6 měsících a sdělila mi, že ze vztah dospěl ke konci a s mužem se rozešla. Byl to pro ní velký a náročný krok, který byl ale ve skutečnosti a konečném důsledku pro ní velmi ozdravující jak po psychické, tak i po fyzické stránce. Bolesti ledvin se zmenšily. Záněty močového měchýře zmizely.Ráda bych ti zde přiblížila i další příběhy mých klientů, kteří zase naopak v řece našli velmi pozitivní symboly a nebo je do řeky vložili a díky tomu řeka více ožila a rozproudila se. Vnímej, prosím, že se jedná jen o příběhy a tvůj život je jedinečný. Tvůj příběh řeky emocí bude asi jiný a dovol si tuto jinakost ve svém životě mít.Dnešní pracovní sešit tě podpoří v tom, abys dotvořil/a svou řeku a přidal/a nebo odstranil/a z ní to, co vnímáš jako potřebné.


Pokud pocítíš, že potřebuješ na cestě průvodce, neváhej se mi ozvat. Svoje pocity můžeš také sdílet ve Fóru nebo uzavřené skupině na facebooku.


Také ti dnes přikládám inspirativní video, kde se můžeš inspirovat, jak malovat s barvami.


S přáním pěkného dne

Soňa

7 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR