57 | Rozpoznání 6 druhů emocí dle výrazu tváře

Jak jsme si již v předešlých výzvách vysvětlili, žijeme ve světě obklopeni hodně podněty, které náš mozek neustále vyhodnocuje. Buď se mu podnět líbí a chce se s ním kontaktovat, nebo nelíbí, protože cítí ohrožení organismu. Emoce jsou tedy reakcí na podnět, jsou "prožívány" v mysli. A nejsou prožívány samovolně, samy o sobě, jsou vztaženy k určitým objektům, jevům nebo procesům. Zorientovat se ve svých emocích vyžaduje:


~ laskavé zkoumání podnětů/impulzů, které ve mně emoční reakci spouští ~

~ rozvoj všímavosti. Například ke svému tělu, protože tělo ti pomáhá emoce zpracovat.

Díky tělu si také můžeš emoce u sebe všimnout. ~Americký psycholog Paul Ekman a Wallace V. Friesen v roce 1972 identifikovali šest základních emocí, které lze poznat u lidí na celém světě. Nehraje přitom roli, zda jde o člověka z Afriky nebo Ameriky. K závěru psychologové došli díky studii izolované kultury lidí kmene Fori v Papui na Nové Guiney. Vyfotografovali lidi v kmenu s výrazy tváře, které zachycovaly emoce. Ostatní lidé v kmenu pak byli schopní šest projevů emocí v tváři dobře rozeznat. Ekman a Friesen ve studii dál pokračovali s lidmi jiných ras a kultur po celém světě. I oni dokázali z obrázků identifikovat těchto 6 základních emocí:
  1. hněv

  2. znechucení

  3. strach

  4. radost

  5. smutek

  6. překvapeníVýstižný popis jednotlivých emocí najdeš na Wikipedii.

Emocím se budeme věnovat celý 9. týden a konec konců celá 2. síla je spojená právě s tématem CÍTIT A PROŽÍVAT.V dnešní výzvě pojď zkoumat 6 základních emocí, které lze snadněji poznat. Můžeš je vyčíst ze svého obličeje a obličeje lidí kolem sebe. Může to být dobrý trénink pro rozvoj všímavosti.


V pracovním sešitě najdeš obrázek všech 6 základních emocí.


U každé emoce je místo pro tvoje postřehy a podněty. Další pracovní list je již připraven pro tvoje pozorování sebe a okolí.

>> Zkus celý den číst v tvářích lidí kolem sebe emoce a zaznamenat si své postřehy do e-booku.

>> Podívej se do zrcadla. Zkus se nacítit na danou emoci. Sleduj svůj obličej.Vzhledem k tomu, že je aktuálně venku zima, možná nemáš příležitost nebo chuť se vydat ven mezi lidi. Proto jsem pro tebe připravila video, kde si můžeš čtení emocí procvičovat. Jde o zábavný kreslený příběh z filmu V hlavě. Emoční život hlavní hrdinky je v něm krásně vykreslen pomocí 6 postaviček, které zastupují její emoční prožívání. Tento film doporučuji. Ráda ho pouštím i na školení Emoční inteligence. Je sice v angličtině, ale můžeš si nastavit automatický překlad do češtiny.
Užij si pěkný den při čtení emocí.

Soňa


10 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR