53 | Komunikace s tělem prostřednictvím Body feedbacku

V dnešním pracovním listě jsem pro tebe připravila krátké cvičení, kde si zkusíš uvést své tělo do dvou pozic (radost a smutek) a budeš při tom vnímat, v čem je to jiné.


Podle Alexandera Lowena, lékaře a psychoterapeuta, zabývajícího se bioenergetikou, má duch (nitro) dávat pozor na své tělo. Protože jen tehdy, když člověk pochopí duchovně své tělo, ví, kdo je, a díky tomu se pak učí poznávat i svého ducha. Žádný člověk nemůže v reálném světě existovat odděleně od svého těla. Díky tělu, hmotě se naplňuje tvoje existence.


Jsi tvoje tělo a tělo jsi ty, vyjadřuje, kdo jsi. Představuje tě svým bytím světu. Čím živější máš tělo, tím více jsi na světě.

"Naše vlastní tělo má v sobě moudrost,

která nám jako obyvatelům tohoto těla chybí."

Henry Miller

Možná jsi někdy viděl/a nebo mluvil/a s člověkem, který popisoval, že prožívá náročné období. Jeho tělo o tom mluvilo již dříve, než přišla slova. Bylo skleslé, ramena byla svěšená, záda ohnutá, hlava zapadlá mezi rameny, možná tento člověk měl i překřížené ruce nebo nohy. Z postoje těla bylo znát, že se necítí šťastné a radostně, ale unaveně nebo sklíčeně.


Člověk, který cítí uvnitř sebe klid, má tělo uvolněné, bez napětí. V obličeji jsou svaly povolené a člověk má v obličeji měkký a příjemný výraz. Tělo je dobře prokrvené, a to je vidět i v obličeji jeho zdravou barvou.


Potkáš-li se s někým, kdo cítí radost, určitě to poznáš i z jeho těla. Je plné energie, ve větším pohybu. Gesta jsou více otevřená a uvolněná. V obličeji můžeš vidět autentický úsměv, kdy se smějí nejen ústa, ale i oči.Moje zkušenost je, především když pracuji s manažery firem, že se někdy lidé snaží přesvědčit svoje tělo o tom, že uvnitř je vše v pořádku. I já jsem si touto zkušeností prošla. Vede nás k tomu tlak na výkon, pracovní zátěž nebo jiné okolnosti. Prostě si nevytvoříme prostor pro autenticitu a pro sebe. Nedovolíme si odpočinout, nedovolíme si nic nedělat nebo se radovat. Nemáme na to čas, jsou "důležitější" věci. Tito manažeři mají často napjaté tělo, jakoby bylo stále v pozoru, kdy se objeví nějaké ohrožení. Tělo je neustále připravené buď k boji, nebo útěku. Bohužel někteří lidé ještě navíc nutí své tělo, aby ostatní lidi přesvědčilo, že vše je uvnitř jich samotných OK. Že nemají uvnitř sebe strach, že nejsou smutní, unavení, nemocní. Tato maska se dá nosit chvíli a někdy může být i užitečná. Tuto hru ale hrajeme především sami se sebou. V hlavní roli je duše a tělo, které jsou v neustálém napětí, protože si nemohou dovolit se projevit. Tento způsob života je energeticky velmi náročný a především nelaskavý ke svému tělu i duši. A určitě je ti jasné, že dlouhodobě vede k fyzické i psychické zátěži, která může vést k onemocnění. Jednoho dne toho prostě už tělo i duše má dost.

Co tedy s tím?Rozvíjej především všímavost ke svému tělu. Jakýmkoli způsobem, který je právě pro tebe dobrý. Například prostřednictvím Body feedbacku. Body feedback zahrnuje filozofii, že tvoje tělo má moudrost a znalost, aby vědělo, co je pro něj dobré a dokonce i jak je schopné se samo uzdravit. Musíme jen prostě vědět, jak ho poslouchat a hlavně mu dát prostor, aby se mohlo autenticky projevit. Prvním krokem je dovolit si a rozvíjet vnímání jemných změn v těle, kde se nachází napjatost a slabost, nebo naopak příjemné uvolnění. Všímat si signálů, které nám tělo dává a vnitřním hlasem si položit otázky:


Co teď potřebuje mé tělo?

Co teď potřebuji já?Pokud ti přijde odpověď, zkus ji poslechnout a udělat v rámci možností to, co je možné.
Tvůj průvodce dnešní výzvou a inspirací je zde.S přáním pěkného dne

Soňa

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

2006 - 2020 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR