51 | Trénuj vnímání těla

Často mi klienti při koučinku říkají, že je pro ně těžké rozvíjet vnímání svého těla. Je těžké v denním shonu se pozastavit, zklidnit pohyb a mysl a spojit se se svým tělem. Vnímat, jak mu je a co potřebuje. Žijeme v rychlé době a je náročné se nenechat rozptýlit okolními vjemy. Domnívám se, že rozvoj uvědomování si svého těla vyžaduje laskavost k sobě a hlavně pravidelnost. Jak na to?Čeho si mám tedy všímat?

Můžeš se ptát a vnímat, jak se tvoje tělo cítí. Všímej si, jak se hýbe, jak dýchá, jestli je ztuhlé, nebo naopak uvolněné. Jestli by mu něco udělalo dobře. Zkus se nezaměřovat jenom na to, co se silně ozývá (například bolest), vnímej celé své tělo. Zaměřuj svou vnitřní pozornost, vnitřní zrak na jednotlivé části těla, které jsou spojené v celek. Můžeš si například všímat toho, jak přecházíš z jedné místnosti do druhé, jak stojíš nebo sedíš. Pokud máš pocit, že ti to moc nejde, můžeš začít tím, že si vybereš část svého těla, na kterou budeš vědomě během dne zaměřovat svou pozornost - vícekrát za den si jí všimneš. Například břicho, žaludek.

Zaměř svou pozornost i na procesy, které se ve tvém těle dějí. Kručí ti v žaludku? Dýcháš klidn, nebo rychle? Cítíš, jak pracují tvé svaly?Kdy mám všímavost rozvíjet?

Uvědomování si svého těla nemusíš věnovat hodiny času za den. Daleko účinnější je několikrát za den si všimnout svého těla i jen na krátký čas.Kde mám všímavost k tělu rozvíjet?

Je jedno, kde zrovna jsi. Jestli v MHD nebo nakupuješ v obchodním centru. Udělej si chvilku a vnímej, jak tvoje tělo stojí, jak se dotýkají nohy podlahy. Vnímej své dlaně, když se něčeho dotýkají. Vnímej své tělo, když sedí a když je v pohybu. Vnímej ten rozdíl.

Neboj se, že si nebudeš mít čeho všímat.

Tvoje tělo má téměř 700 svalů, které jsou schopné reagovat!Dnešní výzva je o všímavosti k tělu. Zkus zaměřovat pozornost ke svému tělu.

Nejdůležitější při této aktivitě je být NEUTRÁLNÍ, tedy nehodnotit, neanalyzovat to, čeho si na těle všímáš. Tvou výzvou je prostě jen registrovat své tělo bez posuzování.

Pomocníkem ti může být dnešní pracovní list, kam si můžeš v závěru dne zaznamenat, jaká část tvého těla poutala k sobě tvou pozornost a kam jsi svou pozornost zaměřoval/a více vědoměji.


Přeji ti hezký den s tvým tělem

Soňa

14 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR