44 | Odhal svoje přesvědčení

"Jeden okamžik dokáže změnit den, jeden den dokáže změnit život a jeden život dokáže změnit svět." - Budha
Jak jsme si již řekli, hodně přesvědčení, vzorců a nálepek vzniká v průběhu naší socializace, vtiskávají nám je jiní lidé.

Některá přesvědčení a nálepky si však dokážeme "skvěle" opatřit i sami.

Děje se tak především prostřednictvím vlastní zkušenosti, kterou si s danou situací nebo osobou vytvoříš. Mozek situaci vyhodnotí a ukládá si ji buď jako pozitivní, a chce zkušenost opakovat, nebo jako negativní a bude tě pak vést k tomu, aby ses příště situaci vyhnul/a. Pro rozhodnutí mozku, zda jde o fajn věc nebo opak, hraje důležitou roli intenzita prožívání - emoce, které zažíváš při dané situaci.Například, když jdeš poprvé cvičit do fitcentra. Je tam hezké prostředí, příjemná hudba, kolem zajímaví lidé, kteří tě verbálně i neverbálně podporují v cvičení. Tvůj trenér je empatický a pozitivně tě podporuje. Cítíš pozitivní emoce a budeš mít tendenci se vrátit a zažít situaci znovu. Pokud ti bude kamarádka vyprávět, že cvičení ve fitcentru je šílené, nebudeš jí to věřit a možná jí budeš i její přesvědčení vyvracet a přesvědčovat ji, aby šla s tebou. V opačném případě, kdy z jakéhokoli důvodu ve fitcentru zažiješ silně nepříjemné emoce jako například strach, protože na tebe budou ostatní koukat upřenými a nepřátelskými pohledy. Nepříjemný pocit ze svého těla, které se potí a bolí. Pocit smutku ze selhání. To vše mozek vyhodnotí jako situaci, která bude příště určitě stejná - vytvoří ti v hlavě přesvědčení, že není dobré do fitcentra chodit. A jakmile dojde na den, kdy budeš mít fitcentrum navštívit znovu, mozek ti bude posílat plno informací a vjemů, aby ses nakonec rozhodl/a do fitcentra nejít. Tímto rozhodnutím jen potvrdíš a zapečetíš přesvědčení, že je cvičení ve fitcentru špatné. A možná časem toto předsevzetí rozšíříš i na cvičení samotné a nebudeš chtít cvičit nikde a nikdy. Mozek se zaraduje, byl úspěšný!


Není nic špatného na tom mít přesvědčení. Znám několik lidí, kteří se drží hesla "Do stejné řeky dvakrát nevstoupíš." A jsou velmi spokojení a šťastní. Pokud tě nebo tvé okolí však předsevzetí začnou omezovat a brzdit ve spokojeném a šťastném životě, je třeba se zamyslet nad odemčením brány a vyjít vstříc změně. Dát změně šanci.


Můžeš začít dnes, kdy se vrátíš k seznamu svých přesvědčení z výzvy č. 43 a prozkoumáš je více hlouběji. Další dny v 7. týdnu se budeme věnovat tomu, jak některá svá přesvědčení změnit.


Tvůj průvodce je zde.
Ráda bych se zde zmínila ještě o jedné věci, kterou poslední dobou se svými klienty zkoumám. S nastupující silnou vlnou esoteriky a duchovních cest mi klienti říkají, že se rozhodli situaci opakovat nebo neopakovat na základě své intuice. Že to není mozek (ego), které jejich rozhodnutí řídí. Pro mě je toto téma velmi silné a ptám se klientů, jak vlastně poznají, že to je opravdu intuice - vnitřní hlas a ne mozek (ego)? Odpovědi dostávám různé. A zajímá mě tvůj názor nebo zkušenost:

Podle čeho poznáš, že tvoje přesvědčení, které pak vede k zaujmutí postoje nebo k nějakému rozhodnutí, vytvořil tvůj mozek nebo tvá intuice?S pokorou

Soňa

3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR