43 | Nálepkování - jak vznikají přesvědčení a k čemu ti jsou

V dnešní výzvě odhalíš svoje přesvědčení v základních životních tématech. V e-booku máš svého průvodce touto aktivitou.


Přesvědčení se totiž často skrývají mimo radar tvojí vědomé mysli. Některá se zakoření natolik, že na nich dokonce začneš lpět a těžko se tohoto lpění zbavuješ. Přesvědčení stojí za veškerým našim automatickým chováním. Jsou to vzorce, podle kterých si vytváříme bezpečnou mapu, jak přežít v tomto světě. To je jejich hlavní úloha. Pokud ale tebe nebo okolí začnou omezovat, stávají se vězením. Uzavírají tvou mysl pro změnu. Často jsou přesvědčení spojená s hodnocením nějaké situace nebo subjektu, o kterém je řeč. Zkus si to představit - jako bys daný předmět (zvíře, osobu,...) nebo situaci opatřil/a nějakou hodnotící NÁLEPKOU. Černou v případě negativního významu, bílou v případě pozitivního významu. Například:"Jsem přesvědčen, že muži se nepostarají o děti tak dobře jako ženy."

"Jsem přesvědčena, že si již nenajdu dobrý a láskyplný vztah. Všichni muži jsou stejní, jen ženy využívají."

"Jsem přesvědčen, že většina podnikatelů si uměle snižuje daně a okrádá stát."

"Jsem přesvědčena, že dobré stravování znamená jíst málo tuků a sacharidů."

"Nejsem dost chytrý."

"Jsem tlustá."

"Jsem úspěšnější než ty!"

"Tatínek mě má radši než tebe!"Přesvědčení jsou vlastně takové tvoje teze, které považuješ za platné. Jsou spojena s hlubokou strukturou tvé mysli a těla. A může být pro tebe někdy obtížné pochopit a přijmout, že jsou to jen nálepky tvého bezpečného přežití a že jiný člověk v tomto systému přesvědčení vůbec nežije, anebo se neorientuje, protože má jiný svět přesvědčení a nálepek. Říká se "To, co zažíváš, závisí na tom, jaká máš přesvědčení." Já s touto myšlenkou hluboce souzním a plně si uvědomuji, že i ona má hodnotící charakter a může ve mně zakořenit a stát se mým přesvědčením!
A kde jsme, jako lidé, k přesvědčením a NÁLEPKÁM přišli?První semínka přesvědčení již byla zaseta, když jsi byl/a u své matky v lůně.


V tomto prenatálním období již dítě vnímá, jak se matka cítí. Zda zažívá pocit bezpečí a lásky, nebo pocit ohrožení, stresu nebo smutku. Hormony spojené s těmito emocemi putují matce tělem a dotýkají se i tebe. Ty, které převažovaly, se spojovaly s přesvědčením, že svět je dobré a bezpečné místo, nebo svět je náročné místo k přežití. Po narození jsi začal/a napodobovat své okolí. Učit se od druhých.


Když je dítě malé, je jeho přežití doslova závislé na péči skupiny, ve které žije.


Proto je pro dítě přínosné chovat se tak, jak to vyžaduje skupina (rodina). Vznikají tak desítky přesvědčení o tom, jak funguje svět a tyto vzorce jsou propojeny s bytostným přežitím. Pro maličké dítě je to otázka života a smrti. Nebyly ti tedy ani 2 roky a už do tebe byly nality desítky přesvědčení, jak život funguje a jaký/á jsi. "To je ale krásná a poslušná holčička. To je šikovný chlapeček. Na pejsky se nesahá, je ošklivý a je to fuj." Všichni jsme to zažili. Naši rodiče a okolí, v plné dobré víře, nám chtěli ukázat co nejlepší cestu životem. Prošel/a jsi základní a střední školu, kde také všichni věděli, jak se vše v životě děje správně. Díky škole a lidem v tvém blízkém okolí jsi byl/a už vybavena tisíci různých přesvědčení - HODNOTÍCÍMI NÁLEPKAMI nejen o životě, ale hlavně o sobě. Nešla ti matematika = neumíš počítat. Nešlo ti kreslení tak, jak vyžadovala paní učitelka = nemáš talent. A tak dál.


Pokud jsi měl/a štěstí, potkal/a ses s pozitivními přesvědčeními - NÁLEPKAMI, a to tvou osobnost tvarovalo spíše do pozitivního vidění světa. V opačném případě je asi před tebou nyní výzva sundat si nálepku přesvědčení, která má negativní náboj. Buď z ní udělat alespoň neutrální informaci nebo přelepit na pozitivní nálepku.


Odhal a prozkoumej svoje životní přesvědčení. Provede tě tvůj dnešní e-book.
Zajímá mě, jaké nejsilnější přesvědčení u tebe "vítězí". Sdílej to ve Fóru nebo skupině na fb.Soňa

3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR