36 | Rozdíl mezi záměrem > VIZÍ > cílem > úkolem


„Hýčkejte své vize a své sny, jako by to byly děti vaší duše, náznaky cílů, kterých nakonec dosáhnete.“ Napoleon Hill, americký autor (1883 – 1970)

Dnes se podíváme do kufru kouče. Protože v koučinku se záměrem, vizí, cílem a úkolem často pracuje. Jsou to základní stavební prvky koučování. Ve výzvě najdeš nejen rozlišení mezi těmito pojmy, ale i otázky, které můžeš pro stanovení své vize použít.ZÁMĚR je pro mě hodně podobný jako vize, ale má menší energetický náboj. Domnívám se, že je kořen slova spojený se slovem zaměřit. Pro mě má více obecnější, neurčitou formu. A to mi k němu nejvíc sedí. Při koučinku se záměrem pracuji jako se zaměřením pozornosti do určité klientovy oblasti.

Pak se ptám:

"Jaký je Váš životní záměr?"

"Na jakou oblast nebo téma se chcete zaměřit dlouhodobě?"

"Na co se chcete zaměřit na dnešní koučovací schůzce?"


VIZE je obraz budoucího stavu. Výsledný stav, kterého chceme dosáhnout. Někdo je schopen svou vizi popsat velmi barvitě. Doslova tě vtáhne do svého obrazu. Někdo je schopen svou vizí vnímat i smysly - zrak, sluch, čich, chuť, hmat. Čím více jsi se svojí vizí propojen/a a ztotožněn/a, tím více ti bude sloužit jako hnací motor, bude tě doslova přitahovat a podporovat k aktivitě, abys jí dosáhl/a. Smysl mít vizi je také v tom, že někdy na své cestě můžeme lehce zaškobrtnout nebo se pozastavit a ztratit se. Vize je majákem, který pro tebe svítí a udává směr. Vize ti musí dávat smysl. Jinak je to maják bez světla. Nebudeš ji vidět, nebude tě přitahovat.


Při koučování s klienty začínám při 1. sezení právě s vizí a ptám se jich na to "Jak bude vypadat ten stav, až provedou změnu?". Ať ho popíší a procítí v těle.
CÍL je již více konkrétnější než vize. Proto, abych mohla dosáhnout své vize, je třeba ujít nějakou cestu. Nejsem zastáncem cesty "stačí si jen přát". Domnívám se, že kdyby to stačilo, nebyly by nám naděleny nohy, ruce, mozek!

V koučování klademe velký důraz na dobré stanovení cíle. Jako kouč si myslím, že je pro psychiku dobré pracovat s menšími cíli (výzvami). Menší ve smyslu náročnosti jak časové, tak energetické. Mysl, tělo i duše mají rády, když se změny dějí po kouskách. Představ si třeba, že je tvým záměrem do léta zhubnout. Tvoje vize je krásným obrazem, jak ti to sluší v nových šatech, procházíš se po pláži, šaty si bez ostychu sundáš a v sexy plavkách si jdeš zaplavat do moře. Jaké kroky je třeba udělat, aby tato vize mohla začít žít - mohla nastat? Je dobré si cestu rozplánovat do menších kroků, cílů. Například, že budu hubnout během 5 měsíců a v intervalu měsíce zhubnu 3 kg. A ten termín a čísla jsou velmi důležité.

Protože cíle jsou milníky,u kterých bychom měli poznat, že je vůbec míjíme. Že jsme jich dosáhli. Na milnících je dobré si taky odpočinout, rozhlédnout se kolem sebe a vyhodnotit, zda jsme tam, kde chceme být a zda nám ta cesta, kterou jdeme, vyhovuje. Abychom cíl opravdu dobře poznali, je dobré ho udělat měřitelným. A měřitelnost je to, co dělá hlavní rozdíl mezi cílem a vizí.

Pro definování cíle často pomáhají tyto otázky:

"Co bude jinak, až budete ve 25 % své cesty změny?"

"Jak bude vypadat 1. milník vaší změny?"

"Kdy ho chcete dosáhnout?"

"Jak poznáte, že jste toho dosáhl?"

"Jak to poznají i ostatní lidé (rodina, kolegové), co bude jinak?"

ÚKOL je už úplně nejmenší krok, na který dohlédneme snadno. Cíl se skládá s několika úkolů - aktivit, které jsou jasné a konkrétní tak, abys je mohl/a reálně opravdu udělat.

V 6. týdnu budeme nejvíce rozvíjet schopnost vizualizace, tvorbu vizí. Cíli a úkoly se budeme zabývat v dalších výzvách. Především v červených kapitolách zařazených do kategorie BÝT. Považuji však za důležité si v tom hned na začátek udělat jasno. Všímám si, že v knihkupectví si dnes můžeš zakoupit hodně knih, které pracují s podobnými pojmy, možná si však pod nimi jejich autoři vysvětlují něco jiného. Výzva 36 je tedy odrazovým můstkem ke vzájemnému se naladění.


Toto naladění si můžeš vyzkoušet v pracovním listě, kde jsem pro tebe připravila otázky na záměr, vizi, cíl a úkol a ty si na ně můžeš upřímně odpovědět. Pokud se ti budou odpovědi na otázky hledat těžce, ozvi se ve Fóru nebo uzavřené facebookové skupině, která je tu pro tebe a podpoří tvůj seberozvoj.

Soňa
6 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR