31 | Milosrdná lež - jed nebo lék?

Podle průzkumů se člověk dopouští lži průměrně 2x denně. Přičemž lež je definována jako nepravda, vědomá snaha oklamat druhého informací, která je neplatná, nepravdivá nebo i neúplná. Studie washingtonského psychologa Phila McGrawa tvrdí, že muži za svůj život vymyslí až sto tisíc lží, zatímco ženy zalžou "jen" padesát tisíckrát. Jinými slovy muži lžou šestkrát denně, ženy o polovinu méně. Lidé lež od pradávna zkoumají. Snaží se pochopit chování a myšlení lidí, kteří lžou. A v průzkumu se můžete dočíst, že lidé dokonce vytvořili i seznam lží s charakteristikou, uvádím jej na konci dnešní výzvy. Přijde mi úsměvné, že pravda je jen 1, ale pro lež je vymyšleno hned několik charakteristik. Například milosrdná lež, která je tak nějak tolerovaná a v některých společnostech nebo etických protokolech i dokonce vyžadována.


Buď k sobě upřímný/á a odpověz si:
Už jsi někdy obdržel/a od někoho milosrdnou lež - jaké to bylo?

Už jsi někdy řekl/a někomu milosrdnou lež - jaké to bylo?

Je pro tebe milosrdná lež jed, nebo lék?
Na své profesní dráze jsem se, díky mému nadřízenému, setkala s pojmem MILOSRDNÁ LEŽ. Byl to úplně nový pojem, který jsem tehdy rozhodně nechtěla zařadit do svého slovníku, natož aktivního života. Dnes se s tebou o tento můj příběh s milosrdnou lží podělím.


Často jsem dříve byla označována za člověka přímého, někdy až moc. Dostávala jsem zpětné vazby typu "Soňo! Ty dokážeš někdy svou pravdou dát až ránu mezi oči!". Dle módu - podle sebe, soudím tebe - jsem moc nechápala, o čem to ostatní mluví. Proč nechtějí mluvit na rovinu. Vždyť já přeci chci, aby mi taky vše říkali na rovinu. Jsem dost silná na to, abych pravdu unesla. Díky této své přímosti jsem si vytvořila dobru síť přátel a zároveň i lidí, kteří mě za to dodnes nemají v oblibě.


MOJE MILOSRDNÁ LEŽ JAKO JED!


Vlastně jsem nikdy nemusela používat milosrdnou lež a neuměla s ní moc pracovat. Nicméně mě osud přitáhl k této zkušenosti nejvíc bizardním způsobem, jak jen mohl. V práci jsem byla přidělena jako výkonový kouč do týmu, kde mi bylo hned od začátku kolegyní sděleno, že jsem nováček a ona "mazák", a tak by bylo dobré, abych vše dělala tak, jak ona řekne. Po 2 měsících v týmu mi však začalo docházet, že to nebylo od kolegyně jen doporučení, ale příkaz. Po dalším měsíci mi již došlo, že jsem "zdárně" vplula do mobbingového vztahu (šikana). Kolegyně těžce nesla moji samostatnost, experimentování a mé dobré pracovní výsledky.


Náš společný nadřízený byl člověk, kterého dodnes velmi obdivuji a respektuji za jeho emoční živost a autentičnost. Dokázal dovést týmy ke špičkovým výkonům a držet je na špičce dlouhou dobu. Lidé ho opravdu milovali a pod jeho vedením týmy kvetly. Porady s naším nadřízeným však byly často vedené v hávu tajemství. Kolegyně informace z terénu, které měly sloužit pro přenos dobrých tipů pro ostatní kolegy, začala zneužívat, překrucovat. Malovat své výsledky narůžovo a moje načerno. S kolegyní jsem se o tom pokoušela mluvit, ale bylo to marné. Nedošlo k pochopení. Vnímala jen, že se snažím být lepší než je ona a cokoli jsem udělala jinak než si přála, byl údajně útok směrem k ní - na její osobu.


Cítila jsem se opravdu bezradně. Domů jsem z práce chodila vystresovaná a do práce pak velmi demotivovaná. Moje rodina mě podporovala v řešení situace. Sebrala jsem tedy odvahu a domluvila si schůzku 1/1 se svým nadřízeným a autenticky mu sdělila, jak se cítím a co vnímám, že se děje. Můj nadřízený, který byl o 30 let starší, mi k tomu sdělil, že to vše moc dobře ví a že se diví, že s tím přicházím až teď. Že předešlých několik kolegyň "vyhořelo". Celé naše jednání zakončil radou, která byla spíše osobní prosbou. Chtěl, abych pochopila, že někdy může být MILOSRDNÁ LEŽ ku prospěchu věci, kolektivu, vyššího zájmu, atd. Věděl, že týmy jsou nyní na výkonové špičce a on nechce riskovat a změnou (která by při řešení této situace určitě musela nastat) tento fakt ohrozit.


Poradil mi, že bych měla zkusit oné kolegyni s úsměvem přitakat na její názory a doporučení, i když s nimi nesouhlasím a nebudu je dělat. Že mám jít cestou typu "slibem neurazíš". Nechat vše po sobě jen stéci a nebrat si její útoky, manipulaci osobně. Mám ji občas pochválit, i když to nemyslím upřímně. Mám někdy svůj úspěch připsat k jejímu vlastnictví, atd. Ufff, tak to pro mě byla opravu "rána mezi oči". Řekl mi to člověk, kterého jsem si nesmírně vážila jak profesně, tak osobnostně. Pro mě to však byla tak těžká zkouška, že jsem odmítla do ní vstoupit a chtěla jsem z týmu odejít. Kdybych byla spisovatelka románů, mohla bych sepsat celou knihu o tomto příběhu, jak to dál probíhalo, jak to celé "prasklo" >> jak se za mě při mém odchodu z týmu postavila část klientů (manažerů), jak povstal v celém týmu "boj" za pravdu, jak se začaly prosvětlovat skutečnosti. Obávaná změna mého nadřízeného přišla a on ji vyřešil dobře.


Přesto jsem odešla. Po 2 letech jsem se s nadřízeným neformálně setkala. Bylo to velmi vřelé a autentické setkání, v němž mi sdělil, že si velmi cení mé odvahy. Protože díky tomu, že jsem se odmítla zapojit do kola milosrdných lží, se teprve začaly dávat věci do pochodu. Protože všichni o mobbingu oné kolegyně věděli, ale udržovalo se to v milosrdné lži. Protože "ona je přeci chudák, nemocná". Bylo mi tehdy velmi dobře, protože jsem cítila, že jsem udělala dobrou věc pro celek i pro sebe a v konečném důsledku i pro onu kolegyni, která dostala výpověď a konečně se jí podařilo otěhotnět.
MOJE MILOSRDNÁ LEŽ JAKO LÉK!


V roce 2016 jsem měla jako spolujezdec autonehodu. Na pohotovosti mi při vyšetření ultrazvukem zjistili "něco" na játrech. Bylo potřeba dalších vyšetření (CT,...), která údajně potrvají 2 - 3 měsíce. To znamená, být dlouhou dobu v dost neklidné situaci. Celá situace kolem nehody byla již tak velmi psychicky náročná jak pro mne, tak pro všechny moje blízké. Maminka naléhala a chtěla znát pravdu, co a jak se stalo a co mi v nemocnici zjistili atd. Moje úvaha o tom, do jaké míry s maminkou sdílet všechny informace, byla krátká. Rozhodla jsem se intuitivně i racionálně okamžitě - maminku je třeba uklidnit slovy, že to nebylo tak hrozné, jak to vypadalo - že vše je v pořádku a není třeba se zneklidňovat. Plné informace o tom, že je třeba dalších vyšetření jsem sdílela jen se svým manželem. Protože jsem si byla jistá, že jeho psychika unese tíhu těchto informací. Pro mou, tehdy 70letou maminku, by plná pravda mohla být i velkým rizikem a ohrožením zdraví. Vše dopadlo dobře. Na játrech mám údajně "další srdce" :-D - hemangiom ve tvaru srdce. S maminkou jsem o tom hovořila, až když jsem měla jasné výsledky.V rámci svého seberozvoje a životní cesty jsem objevila, že milosrdná lež není mojí cestou.

Vážím si lidí, kteří dokáží MILOSRDNĚ komunikovat pravdu, která někdy může být velmi bolestná.

Slovo milosrdně bych však spíš přepsala na

EMPATICKY s LASKAVOSTÍ, SOUCITEM.

A velkou výzvou, kterou mám pro tebe na svém srdci (tom pravém i jaterním :-D) dnes je.

Nežij v milosrdné lži, ale v milosrdné pravdě:


"buď autentický/á a komunikuj svou pravdu empaticky"

"buď v milosrdné pravdě"
Lehko se to řekne a hůře udělá?

O tom, jak na to, budou další výzvy 5. týdne. Zůstaň s námi!


Soňa

A nyní slibovaný seznam druhů lží - zdroj: http://psychologieprokazdeho.cz/clanky/2017/cerven/fenomen-lzi-proc-je-lez-tak-rozsireny-nesvar/

1. Zákeřná lež – využití lži k poškození jiné osoby se špatným úmyslem a téměř jistou vědomostí negativních následků pro dotyčného

2. Sebezáchovná lež – využití lži k zachránění sebe sama, sobecký cíl, své vlastní priority a slepota k následkům činu

3. Ironická lež – použití ironie za předpokladu, že lidé kolem znají pravdu a lež bude tedy pouze nadsázkou a vtipem

4. Pozitivní lež – snaha zatajit alespoň dočasně pravdu, většinou kvůli momentu překvapení nebo než bude informace jistá a pravdivá (výsledky zkoušky atd.)

5. Kamarádská lež – snaha ochránit své blízké před následky pravdy, většinou k ujištění a zlepšení jejich pocitů, zabránit negativním pocitům a předejít stresu a trápení

6. Altruistická lež – snaha chránit jinou osobu před následky pravdy, většinou je dočasná a stává se nepodstatnou, jakmile důsledky pravdy pominou a situace je zapomenuta, důvod pro lež přestane existovat, nebo se stane pravdou

7. Taktická lež – ve snaze vyhrát a dosáhnout lepšího výsledku

8. Sladká lež – to, co si lidé sami namlouvají pro ulehčení a ujištění svého sebevědomí

9. Masová lež – politické a mediální kampaně

10. Tvořivá lež – chvástání, snah ohromit, využití efektů k vytvoření nějakého dojmu

11. Lež – moderní kouzelnické triky a iluze

12. Domácí lež – snaha vyhnout se úkolům a nepříjemnostem v domácnosti (domácí práce, debaty o každodenním dění a povinnostech)

13. Obrazná lež – myšlená jako vtip, převážně pro kolektivní rozhovor, nemusí mít pozitivní dopad


4 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR