30 | Komu nejčastěji lžeme a proč

Jak řekl německý kněz Martin Luther: "Nepravda je jako sněhová koule. Čím déle ji valí, tím je větší."

Mohli bychom dlouze diskutovat o subjektivním pohledu na to, co pravda je, nebo není. Zůstaňme u zaměření pozornosti na pravdu jako část naší autentičnosti. Komu tedy nejčastěji lžeme a proč vůbec?

PRAVDA A LEŽ Z POHLEDU LIDSKÉ PSYCHIKY

Nejsi k sobě nebo někomu jinému upřímný/á? Může za tím být strach. Například strach nebo obava ze ztráty milovaného partnera mě vede k tomu, že raději nepřiznám, že jsem byla na kávě se svým kamarádem a vymyslím si, že jsem musela zůstat déle v práci. Může to být i strach z vlastního selhání. A tak raději chybu v práci přehodím na svého kolegu a nepřiznám se, že se jedná o moji chybu. Možná se i bojím přiznat a akceptovat, že se mi dnes nechce doma uklízet a raději bych odpočívala. Ale můj strach z dětství, kdy maminka po mně vyžadovala precizní úklid, mi nedovolí přijmout, že nyní je dobré odpočívat. Protože si tělo, mozek i duše pamatuje, že se pak maminka velmi zlobila, že jsem neuklidila. Příkladů zde mohu vyjmenovat spousty. Z mého života i života mých klientů. Dva body v nich však vidím vždy jako společné startovače nepravdy:

  • nedovolíme si být autentičtí, být v pravdě, protože máme strach

  • nejčastěji lžeme lidem, kteří jsou pro nás nějakým způsobem důležití a záleží nám na jejich názoru a hodnocení více než na našem vlastním

Obojí je dobré prozkoumávat v šetrném sebepoznávání.


Strach je totiž velmi silná energie a při dobré, vědomé práci v něm můžeme objevit velký zdroj našeho potenciálu. Strach je totiž jako poklička. Utěsňuje něco, co žádá být objeveno a šetrně odkryto. Většinou se jeho zárodek vytvořil v naší minulosti a nyní nám nabíhá jako nějaký program. Pokud ho sám/a vědomě nezastavíš, začne plně přebírat kontrolu nad tvým životem. Jak napsal Roman Žižlavský na psychologie.cz "Strach funguje jako spolehlivý ukazatel, že uvnitř nás samých se něco děje, něco volá o pozornost, o péči. Strach v životě dost často upozorňuje na hloubku, na onu nekonečnou hlubinu uvnitř nás. Dříve nebo později k ní doputujeme všichni."

Z POHLEDU BILOGOICKÉHO A EVOLUČNÍHO

Vědci porovnávali u 108 osob s využitím zobrazovacích metod rozložení bílé mozkové hmoty - tedy nervových spojení a šedé hmoty - tedy buněk. Při tomto výzkumu zjistili, že patologičtí lháři mají v porovnání s normálními lidmi o 25,6 procenta více bílé hmoty a o 14,2 procenta méně šedé hmoty. Adéla Očenášková na aktualne.cz uvádí, že "nová studie britských vědců vysvětluje, že za lavinovým efektem lží stojí snížená citlivost emočního centra mozku. Čím častěji lidé lžou, tím je to pro ně přijatelnější a mozku posléze nečiní takový problém postupně přejít od drobných nepravd k mnohem závažnějším." Další experiment byl proveden s dvaceti pěti dobrovolníky, kterým byla během hry (kde mohli podvádět) monitorována magnetická rezonance. Na začátku experimentu byla jejich amygdala (jedno z mozkových center, zodpovědné mimo jiné za nepříjemné emoce) vysoká. S přibývajícím množstvím lží ale její činnost postupně upadala.


Mozek je tedy plastický. Takže zde platí "čím svůj mozek krmíš, tím roste".


Jsme tvorové ovládaní emocemi. Naše centrum emocí - amygdala (o které si povíme v dalších výzvách), pracuje na plné obrátky. Tělo se připravuje na potenciální boj nebo útěk. Není to nic složitého k pochopení ,  a hlavně se jedná o přirozenou reakci. Dnes již neběháme po lese a nelovíme mamuty. Máme jídla plné ledničky. Nicméně jsme vystavováni neustálému tlaku, ať již ze stran médií v digitálním věku, nebo tlaku výkonu v pracovním procesu.

A CO NA TO TĚLO?

Stalo se ti někdy, že tvoje tělo nějak zareagovalo, když někdo v tvé blízkosti lhal nebo nebyl autentický? Třeba tak, že jsi fyzicky od tohoto člověka poodstoupil/a nebo jsi možná mohl/a cítit tlak na hrudi a svírání v břiše? Tvoje tělo totiž ví, co je pravda a co ne. Ale protože ho ani duše, ani mozek neposlouchají, tělo se stane BEZmocné = onemocní. Neautentické a nepravdivé prostředí je pro tělo toxické. Doslova z něj odčerpává energii. Divíme se, že jsme často nemocní se záněty dutiny ústní. Hledáme pak v tom lepším případě cestu v psychosomatické práci s tělem a duší. V tom horším případě sáhneme po lécích. Místo pro 5. sílu - sebeprojevení na těle je v místě krku. Máš-li často problémy právě zde, zkus si odpovědět na otázky:


Jaká míra autenticity je pro tebe vlastní a jakou si přeješ?

Jak důležitá je pro tebe pravda?

Jak umíš žít svou vlastní autenticitu?Možná teď přemýšlíš, co lze vůbec dělat se silně zažitými vzorci. Jak se spojit se svou čistou autenticitou, jak to poznám a jak ji pak projevit světu? Myslím si, že prvním a zásadním krokem je být v tomto tématu všímavý/á. A uvědomit si, kdy (v jakých situacích a s jakými lidmi) jsem v nepravdě a kdy naopak cítím autenticitu. Svoje pravé já, které může být jakékoli, ať se to druhým líbí, či ne. A v druhém kroku udělej vědomé rozhodnutí, co udělat nebo říct. Tvoje tělo ti napoví. Chce to praxi a cvik, vytrvej. Je to cesta ke spokojenému životu!

Užij si pěkné a inspirativní video a potěš se výzvou v pracovním sešitě, který je ZDE.

Soňa

6 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR