26 | Láska prochází žaludkem


Kdo si chce hýčkat ve svém těle hormon štěstí - oxytocin, měl by pamatovat, že jeho kouzelné účinky snižuje špatná životospráva. Bílá mouka, cukr a alkohol jsou jeho zhouba. Chuťovými požitky byste se mohli připravit o zážitky mnohem intenzivnější. Láska totiž skutečně prochází i žaludkem.Pokud se zamýšlím nad tématem sebeláska, přijde mi zaměření pozornosti na dobrou a vyváženou stravu hodně důležité. Ne nadarmo se vedle rčení "láska prochází žaludkem" říká i "ve zdravém těle zdravý duch." A o zdravého ducha - duši - je třeba pečovat. Dobrou službou je právě péče o naše těla, ať již o jejich vnější část, tak i tu vnitřní.


Centrum pro 4. sílu - MILOVAT a BÝT MILOVÁN je umístěné ve 4. čakře, která je právě v místě srdce a hrudníku.


Vypozorovala jsem u svých klientů, že témata, která přichází řešit na koučování, se často odráží i na jejich tělesné konstituci těla nebo někdy i nemocech, kterými trpí. Lidé, řešící téma sebelásky nebo vztahů, mají často potíže se srdcem nebo solar plexus (místo 3. síly - bod pod hrudním košem), plícemi, prsy nebo rukama. Mají často více propadlou hruď (ohnutá ramena). Pociťují napětí mezi lopatkami, bolest na hrudi nebo někdy mají i astma a oběhové problémy. Téma sebelásky a sebehodnoty se jim přímo propisuje do těla. Když se takových klientů zeptám, co mají rádi na svém těle, čekám velmi dlouho na odpověď a často je spíše negativní typu "nesnáším svoje tělo, jsem moc tlustý/á, mám velký nos, ..."Krokem pro rozvoj lásky je proto milovat svoje tělo, pečovat o něj.

Já sama jsem ve svých 33 letech začala toto téma zkoumat. Musím přiznat, že v krátkém a hektickém období mého života, kdy jsem pracovala ve velké korporaci, můj jídelníček vypadal opravdu šíleně. Ráno jsem jedla u fastfoodu kávu se zmrzlinou a muffina. Oběd nebyl v čase, kdy mělo tělo hlad, ale v čase, kdy ostatní lidi kolem mě měli čas a já tedy krátkou pauzu. Potřebu energie jsem řešila kávou a všude přítomnými cukry. Při cestě z práce po 10 - 12 h výkonu jsem jedla ve vlaku fastfoodový hamburger a zapíjela ho colou. Ufff, taková jsem byla ke svému tělu, které se mi odměnilo rychlým nárůstem váhy o 20 kg. Dodnes mě stále lehce překvapuje, že jsem to nejen neřešila, ale ani si toho vůbec nevšimla! Cítila jsem se stále unavená. Často jsem byla nemocná a jen své tělo konejšila tím, že jsem kupovala větší a větší oblečení.


Tento stav mého těla přímo souvisel s i mojí mírou sebelásky | sebedůvěry, která byla v tom období nižší než je dnes. Neustále jsem chtěla světu a sobě dokazovat, jak jsem dobrá. A díky dobrým pracovním výkonům to šlo skvěle. To, jak se má moje tělo (a já), bylo až na posledním místě v žebříčku mých hodnot.


Naštěstí jsem prozřela celkem brzy, a díky selfkoučinku, sebezkušenostním výcvikům a seberozvoji jsem se pozastavila a začala více vnímat svoje potřeby. S rozvojem mindfulness - všímavosti - jsem se naučila více vědomě pracovat se svým tělem a stravou.


Experimentovala jsem se stravou a všímala si, jak na ni reaguje moje tělo, mysl a duch. Zjistila jsem, že cukr je pro mě opravdu něco jako "kokain". Je po něm slastně, dodá rychle energii a taky se na něm rychle vytvoří závislost. Cukr má rád můj mozek, ale už ne tolik můj zbytek těla. Proto se cukr snažím omezovat na co nejmenší možnou míru. Díky tomu se mi podařilo během 2 let dostat z velikosti 46 na velikost 38. Více se tak cítím ve svém těle jako doma a to má dobrý vliv na mou sebedůvěru, sebehodnotu a sebelásku.

To byl můj příběh a jaký je ten tvůj? Můžeš se s námi o něj podělit ve Fóru.

Dnes zkus více zaměřit svou pozornost na stravu, kterou dopřáváš svému tělu.

A protože ke 4. síle, která je v místě 4. čakry patří zelená barva, zařaď dnes do svého jídelníčku něco zeleného.

Můžeš zkusit zelené smoothie, které harmonizuje energii. Vše dej do mixéru a rozmixuj.

1 zralý banán

1 - 2 hrsti čerstvého špenátu

1/2 hrnku mléka (zkus kokosové, rýžové, sojové)

můžeš přidat bezinkový sirup

Sešit pro tvoji dnešní výzvu a inspiraci je TU.

Soňa

3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR