10 | Serfování mozku na hladině alfa

Možná jste už někdy zažili situaci, kdy vás nějaká činnost pohltila natolik, že jste zapomněli na plynutí času a vše kolem. Dokonce i sami na sebe. Mohlo tak uplynout pět i deset hodin, aniž byste pomysleli na hlad, žízeň nebo únavu. Kreativní profese tuto aktivitu organismu nazývají "políbením múzy" a často na svou múzu čekají i dlouhý čas.
Jde o zvláštní stav mysli, který se nazývá Flow. Do češtiny se nejčastěji překládá jako plynutí. Flow právem náleží do směru tzv. pozitivní psychologie, která se zabývá aspekty, jež nám zpříjemňují život a činí nás šťastnými. Při prožitku Flow-plynutí totiž zažíváme pocity smysluplnosti a energizujícího nadšení.


Při flow se náš mozek přelaďuje do jiných frekvenčních délek. Stáhni si ZDE e-book, kde najdeš více informací o flow a mozku.Inspirativní video k tématu Flow, štěstí v plynutí - s českými titulky najdeš ZDE.

V angličtině si ho můžeš pustit rovnou tady:

Těším se na sdílení, kolik času je tvůj mozek během dne ve flow - alfa hladině.

Hezký den SoňaHladina Gamma (stav rozčílení)

do tohoto stavu nás přivádí stres, tedy vlastně bychom mohli říci, že tento stav mysli stres navozuje. Nastává během trémy, stresu všeobecně, během strachu před čímkoli, během vysoké fyzické aktivity. Mozek automaticky začne pracovat rychleji a čím rychleji pracuje, tím více se v nás potlačuje normální myšlení. A během tohoto vysokého psychického vypětí uděláme něco, čeho později litujeme. Jistě tento stav každý z nás zná. Mozek se pohybuje ve frekvencích "33 - 20 Hz". 1 Hz = 1 cyklus za sekundu.


Hladina Beta (normální stav)

stav, ve kterém se nacházíme podstatnou část dne, když například něco děláme vše, co je spojeno s naším normálním životem. Například v této hladině se náš mozek nachází když obědváme, když si s někým povídáme. Náš mozek pracuje na frekvencích "20 - 14 Hz".


Hladina Alfa II (stav uvolnění, začínající relaxace)

tento stav mysli začíná během postupného uvolňování a během odpočinku (fyzického i psychického). Dostáváme se do něj například: když si čteme něco zajímavého, když sledujeme něco v televizi, co nás zajímá anebo jenom, když nic neděláme a odpočíváme. Frekvence tohoto stavu čítá rozmezí "14 - 7 Hz". Nacházíme se v něm i během dne, kdy se lidově řečeno "zasníme".


Hladina Alfa I (hlubší uvolnění, relaxace)

pokračujeme-li v určitém smyslu slova v Alfě II, začne se automaticky prohlubovat a my se nacházíme v tzv. "Základní hladině", kterou je právě Alfa I. Je to stav mysli, ve kterém se nacházíme když usínáme a bezprostředně poté, když upadneme do lehkého spánku, nebo když se na něco více soustředíme. Činnost mozková je "9 - 7 Hz". V tomto stavu se nacházíme při relaxaci a při meditaci.


Hladina Théta (spánek, hluboká meditace)

do tohoto stavu přejde náš mozek během klasického spánku, pokud jsme zběhlejší v meditaci, pak i při hluboké koncentraci se do tohoto stavu dostaneme vědomě. Frekvence jsou "7 - 4 Hz". V této hladině žije například had.


Hladina Delta (nejhlubší spánek, počátek bezvědomí)

do tohoto stavu se dostaneme občas při velice hlubokém spánku, kdy nás, lidově řečeno, neprobudí ani rána z děla. Nacházíme se v něm například, když jsme pod hlubokou narkózou, nebo pokud omdlíme a delší dobu nevnímáme okolí. Frekvence jsou "4 - 0.5 Hz".Zajímavý odkaz s audionáhravkami pro rozvoj jednotlivých hladin mozku ZDE.


6 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR