15 | Dvě špatně položené cihly

Šaolinský příběhJistý mnich měl za úkol postavit v klášteře zeď. Vynaložil velké úsilí, aby všech tisíc cihel, které na to potřeboval, poskládal rovně a stejnoměrně. Když byla zeď konečně hotová, o krok ustoupil, aby se s hrdostí podíval na svoje dílo. Vtom se zhrozil, že dvě cihly leží nakřivo. Jak je to možné? Strašný pohled!

Jednoho dne mnichovo dílo prohlížel host, který přijel do kláštera. “To je krásná zeď!” poznamenal. “Ale pane,” odpověděl mnich překvapeně, “copak vám zrak neslouží? Nevšiml jste si těch dvou cihel, které jsou nakřivo?!” Odpověď, kterou v zápětí uslyšel, změnila jeho postoj k oné zdi, k sobě samému i k mnoha jiným aspektům života. správně zasazených cihel. “Ale ano,” řekl totiž host, “vidím je. Ale vidím i 998 krásných a dobře položených cihel."

Mnich byl ohromený. Poprvé spatřil vedle dvou chybně položených cihel i všechny ostatní. Ty byly dokonalé. Až do té doby se mnich soustředil jen na své chyby a vůči všemu ostatnímu byl slepý. Od té doby už mu zeď vůbec nepřipadala strašná.


Využijme mnichův příběh jako inspiraci a výzvu pro svůj růst v tématu sebedůvěra a sebehodnota. Základem pro budování vlastní sebehodnoty a sebedůvěry je totiž schopnost vidět v sobě to dobré a umět přijmout ty části sebe, které nejsou až tak dokonalé.Jak tento příběh souvisí s tvým životem?

Zamysli se:  • Co na sobě nejvíce oceňuji, líbí se mi, ...?  • Za co mne chválí ostatní, co se ostatním lidem na mně líbí?

Dalším krokem pro rozvoj tvé vlastní sebehodnoty a sebedůvěry je postavit si takovou svoji krásnou zeď. Zkus si představit, jakoby každá cihla, kterou do zdi dáš, byla tvoje 1 osobní kvalita. Může to být cokoli, čeho si na sobě ceníš a líbí se ti. Pokud tě nic nenapadá, můžeš začít prozkoumáváním sebe po částech:


  • co se mi líbí na mém těle ...

  • jaké dobré vlastnosti mám ...

  • co umím dobře …


Cílem dnešní výzvy je položit alespoň první cihlu tvé zdi sebedůvěry a sebehodnoty.

A to doslova!


Každou svou dobrou kvalitu napiš na jeden žluťák/post-it a nalep buď na zvláštní papír, nebo na volnou zeď, nástěnku (pokud ji máš k dispozici). Vyber si takové místo, které budeš moci neustále rozšiřovat, protože tvoje zeď bude růst o další dobré cihly. Dobré bude i takové místo (velký papír), které budeš moci vzít někam s sebou (viz. další výzvy, které přijdou).Pracovní e-book je pro tebe ZDE.Těším se na sdílení zdí všech, kteří se do 365 výzev a inspirací zapojili.

Dohromady to bude krásná zeď, krásná podívaná :-).

S láskou Soňa7 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR