6 | Orgánové hodiny

1.Vedle času Chronos a Kairos můžeme svoje vedení v čase podpořit také zaměřením pozornosti na své tělo. Model orgánových hodin vznikl v Číně a používá se již tisíce let v čínské medicíně. Skvělá výhoda tohoto principu je, že každý z nás nosí orgánové hodiny stále s sebou/v sobě, stačí je jen znovu objevit a začít používat.


Princip spočívá v respektování činnosti tělesných orgánů, které mají v určitou dobu nejvyšší metabolickou a detoxikační aktivitu. Každý orgán má pak vliv na to, zda má naše tělo dostatek energie a koncentrace, nebo ne. Cítíte se někdy zabrzdění, bez energie, nejde vám zhubnout nebo plnit své záměry?


Podívejte se, do jaké míry respektujete své tělo a čas dle orgánových hodin.

Doktor praktikující tradiční čínskou medicínu se pacienta vždy zeptá, v kterou denní či noční hodinu se u něj v největší míře objevují symptomy jako únava, bolest a podobně. Je také dobré poznamenat si, kdy míváte nejvíce energie a kdy se v noci budíte. To také může poukazovat na problém s konkrétní částí těla.


Jak uvádí Alternativní magazín, Čínské biologické hodiny ukazují časové intervaly, ve kterých životní energie cirkuluje přes jednotlivé orgány. Každé dvě hodiny je nejsilnější v jiné části těla. V případě, že v dané části těla je nějaký problém, tak i příznaky budou v uvedeném čase nejsilnější. Kromě tradičních orgánových systémů jako jsou trávicí, nervový, oběhový či lymfatický, tradiční čínská medicína obsahuje i takzvaný systém meridiánů.
Diagnostika nemocí dle orgánových hodin

Příčinou nemocí může být, když biorytmy dle orgánových hodin porušíme, případně se snažíme své tělo obelhat užíváním stimulujících prostředků v čase, kdy bychom měli spát a podobně.


23. - 1. hodina Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí anebo nemohou spát.


1. – 3. hodina Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba dávat pozor např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, používat tuky, kávu.


3. – 5. hodina V činnosti jsou plíce, proto se obvykle v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, rýmu a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.


5. – 7. hodina V největší činnosti je tlusté střevo. Je dobré si navyknout v tuto dobu na vyprazdňování. Vyhnout se stresu a spěchu. Probouzení je potřebné postupně, neboť nemocní lidé se právě cítí v tuto dobu velmi špatně. Pít hodně čaje.


7. – 9. hodina Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple. V tuto dobu proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.


9. – 11. hodina V tuto dobu je v činnosti slinivka břišní a slezina. V této době nepožívat alkohol! Je dobré ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat se přílišné fyzické činnosti. Můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.


11. – 13. hodina Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré jej zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum. Pozor na úrazy! Dobrá je procházka nebo krátký spánek.


13. – 15. hodina V největší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.


15. – 17. hodina Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo. Aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu.


17. – 19. hodina V činnosti jsou ledviny. Je velmi potřebné vyloučit vše, co jim škodí: tuky, cukr, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy. Vydatně pít.


19. – 21. hodina Dostává se do činnosti obal srdce - krev. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to doba vhodná pro poslech hudby, divadelních her. V této době je nejúčinnější působení antibiotik a lze provádět natírání bolestivých míst.


21. – 23. hodina Doba činnosti „tří ohřívačů“ (Číňané lokalizují toto místo zhruba do oblasti žaludku). Je to doba, kdy se tělo připravuje na spánek. Nečinit nic pro aktivaci. Nikdy nekouřit. Také vynechat jídlo.
Jak je na tom tvoje tělo, které orgány by si zasloužily více pozornosti?

Soňa


6 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR