5 | Když má Chronos rande s Kairosem

Jak jste na tom s časem?


Neustále totiž kolem sebe slyším, že někdo nemá čas, že na to nebyl čas, že nebude čas. "Klasické poučky o řízení času selhávají. Diáře selhávají. Školení o Timemanagementu byla ztráta času, ..."


Přestala jsem školit téma Time management, protože mi to nepřišlo efektivní. Osobně jsem došla k závěru, že čas prostě řídit nemůžeme. Je na nás nezávislý. Jediné, co můžeme ovlivnit a řídit, jsme my sami v čase. Můžeme řídit jen svoje vnímání času a aktivity v čase. Je to tedy o vlastním self leadershipu.


Nejvíce se mi ze všech různých doporučení k tématu čas osvědčila jen tato 2:


1) Aaktivity si plánuj tak, abys měl/a vždy v diáři každý den 40 % volného aktivního času,

protože si buďte na 100 % jisti, že se během dne objeví několik nečekaných/neplánovaných událostí. Něco nepůjde dokončit přesně tak, jak bylo v plánu, atd. A přesně pro tyto nečekanosti je určených oněch 40 % času.


2) Nauč se rozlišovat mezi Chronosem a Kairosem, ušetří ti to spoustu nedorozumění

Chronos a Kairos pochází z řečtiny. Již staří Řekové ho uměli rozlišovat. O co jde?

  • Chronos se užíval v případě, kdy se jednalo o přesné určení času: „Kolik je hodin?“.

  • Kairos se užíval pro neurčité časové období, které závisí na jiných podmínkách: „Už je čas otrhat jablka?“.

My pro oba případy používáme stejné slovo Čas, ale díky dvěma různým pohledům může docházet ke zmatení.

Pochopení rozdílnosti vnímání těchto dvou časů mi pomohlo nejen pro moje vlastní sebeřízení a spokojenější život, ale i pro lepší vztahy s ostatními lidmi. Již více s nadhledem, trpělivostí, pokorou a pochopením vnímám své kamarády a pracovní kolegy z jižních zemí Evropy, protože jim je více vlastní čas Kairos (pocitový). A cítím, že je dobré vnímat i Chronos (hodinkový čas), který mi dává časové milníky, a tím mi pomáhá udržovat se v realitě a zhmotňovat moje vize a záměry. Je to jako Jing a Jang, obou je prostě třeba.


Jak jsem se zamilovala do Kairose


Moje neradikálnější setkání s Kairosem bylo, když jsem vyjela v roce 2007 na svou první cestu do Asie.


V tu dobu jsem pracovala ve velké korporátní společnosti, kde se úkoly a cíle plánovaly dle Chronosu. Bylo řádně zapisováno a vyhodnocováno, zda se podařilo Chronos dodržet. Byla jsem navyklá pracovat a žít v tomto módu. Přenášela jsem si tento návyk i do svého osobního života. Stresovalo mě, když někdo přišel pozdě na schůzku nebo nedodal včas, co měl. Stresovala jsem svým postojem i ostatní lidi kolem mě.


Asie byla pro mě jako jiná planeta. Jakoby byly smazány všechny hodiny a život běžel podle nějakého záhadného pravidla, které jsem tehdy ještě vůbec nechápala. Například při cestě Srí Lankou jsem se marně snažila ze řidiče dodávky vymámit čas, kdy už budeme na místě. Jeho odpověď vždy byla "Už tam budeme." A s touto odpovědí si vystačil 4 hodiny jízdy. V Asii se prostě setkáte s tím, že cesta se nepočítá Chronosem (hodinkovým časem), ale subjektivním vnímáním, s ohledem na další okolnosti - počasí, ... Takže řidič často nepočítá svůj dojezd na hodiny/minuty, ale na km. "Je to ještě 130 km," tj. používá Kairos. Asi po týdnu v Asii jsem si začala na Kairos zvykat, a dokonce jsem s ním začala i lehce flirtovat a koketovat. Zkoušet sama sebe uvolnit a plynout v čase. Více se napojit na sebe, co já a moje tělo potřebuje. Více vnímat i okolnosti kolem mě, vnímat je jako signály pro zrychlení nebo zpomalení svého tempa. Bylo to jako opravdové zamilování. Měla jsem dokonalé růžové brýle zamilovanosti. Hodinky (Chronos) jsem odložila do šuplíku a trávila čas jen s Kairosem. Díky tomuto uvolnění mě navštívilo několik múz. Nemusela jsem jíst Mentos (jako v reklamě), abych měla nápad. Nápady se valily jeden za druhým. Zaplavila mě vlna kreativity, a pro mě paradoxně, i pracovní aktivity.


V posledních dnech pobytu na Srí Lance jsem byla svědkem, kam až taková zamilovanost s Kairosem může zajít. Moji přátelé, Maruška a Martin, se kterými jsme se na Srí Lance seznámili a udržujeme přátelský vztah do dnes, se připravovali k odletu. Připravili jsme pro ně rozlučkový večírek. Ráno měli sbaleno a čekali na autobus na letiště, dle tempa Kairosu - hezky s drinkem v ruce v loby baru. Po subjektivním vnímání nepřiměřené délky času se začali doptávat personálu hotelu, co se děje, že se nic neděje a řidič nikde. Jaké překvapení nastalo, když recepční dohledala v knize datum onoho dne a sdělila jim ho. Martin s Maruškou byli v němém úžasu, protože zjistili, že plují na vlnách času Kairos tak vášnivě, že zapomněli na Chronos (hodinkový, kalendářní čas). Prostě nevěděli, který kalendářní den vůbec je. Měli jen pocit "že je to dnes". Naštěstí celá příhoda skončila velkou oslavou a smíchem celého hotelu. Protože Chronosový čas řekl, že datum odletu je až následující den. Takže moji přátelé měli 1 den navíc, který si řádně užili. Nicméně mě to vedlo k návratu z hlubokých vln Kairosu do uzemněné reality Chronosu, která mě vedla k tomu, že toto není úplně situace, kterou bych chtěla zažít. Vedlo mě to k zamyšlení, že by bylo dobré, aby se moji dva vládci času spojili a pracovali pro mě společně.


Dnes cítím, že se mi to podařilo a můj Kairos a Chronos jsou v harmonii a lásce. Doplňují se. Občas to mezi nimi zajiskří, ale tato dynamika je znakem živosti a je jí pro dobrý vztah třeba.


Pochopení rozdílnosti vnímání těchto dvou časů mi pomohlo nejen pro moje vlastní sebeřízení a spokojenější život, ale i pro lepší vztahy s ostatními lidmi. Již více s nadhledem, trpělivostí, pokorou a pochopením vnímám své kamarády a pracovní kolegy z jižních zemí Evropy, protože jim je více vlastní čas Kairos (pocitový).


Těším se na tvoje příběhy Kairosů a Chronosů!

Soňa


A dnešní výzva?


Jaké jsou obvykle tvoje dny?

řídíš se více Chronosem (hodinky) nebo Kairosem (pocitově)?


Stáhni si pomůcku >> diář, který respektuje Chronos i Kairos:

9 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2006 - 2021 ©

 

EMPOWERMENT INSTITUT

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest

Ing. Soňa Staňková, DiS., ACC

EMPOWERMENT Institut s.r.o., Příkop 838/6, 602 00 Brno

pošta: Jánská 447/8, 602 00 Brno

 +420 774 981 730 |  e-institut@sonastankova.com

DIČ: CZ 276 94 020

účet: 3222536349/0800

schránka: yytdtbv

GDPR